Cittaslow
Unia Europejska

Czyste powietrze | Sianów - Łazy

Mieszkanie plus

Gminne nieruchomości na sprzedaż i dzierżawy

Pomorska Droga Św. Jakuba


Drogi św. Jakuba to ponad tysiącletni trakt pątniczy wiodący z rożnych stron Europy do grobu św. Jakuba Apostoła w hiszpańskiej Galicji. Przemierzany przez rzesze pielgrzymów wywarł ogromny wpływ na rozwój kontynentu. Rada Europy w 1987 roku doceniając jego wartość uznała je za Europejski Szlak Kulturowy apelując do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o ich odtwarzanie i utrzymywanie, co dało początek ich rewitalizacji w wielu krajach. Odnalezione na Pomorzu ślady peregrynacji do Santiago dały impuls odtwarzaniu Pomorskiej Drogi, która zaczyna się w litewskiej Kretyndze, by przez Kaliningrad, Elbląg, Gdańsk, Lębork, Sławno, Darłowo, Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Świnoujście połączyć się z niemiecką Via Baltica, a w Rostocku z Via Scandynavia by już razem biec do Hiszpanii. Camino de Santiago to fenomen wśród szlaków, a jego przemierzanie pozwala na poznawanie bogactwa europejskich kultur i odkrywania tego, co mimo tych różnic jest wspólne.

Sianowska nitka Pomorskiego Szlaku Św. Jakuba zaczyna się (od strony Koszalina) w miejscowości Kłos, następnie biegnie przez Sianów, Skibno, Skibienko, Sucha Koszalińską, Kleszcze, Osieki, Rzepkowo, Iwięcino i kończy się w Bielkowie.

Baza noclegowa na Pomorskiej Drodze św. Jakuba

Szanowni Państwo na stronie projektu RECReate: http://www.re-create.pl/page,624,Baza_gospodarstw tworzona jest baza noclegowa dla turystów / pątników na Pomorskiej Drodze św. Jakuba. Wszystkich, którzy mogą zaoferować możliwość noclegu w swoim obiekcie / gospodarstwie prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego. Formularz do wypełnienia oraz dane adresowe, pod który należy wysłać zgłoszenie znajduje się na TUTAJ>>>.

Zgłoszenie można także wysłać w postaci skanu na adres e-mail: bwolowczyk@wzp.pl lub wzp@um.lebork.pl

Szczegółowy przebieg Szlaku można przeanalizować na stronie:
http://hiking.waymarkedtrails.org/pl/relation/3088664?zoom=9&lat=53.94842&lon=15.74407&hill=0.02&route=0.785#

Usługi noclegowe powinny być w miarę możliwości najbliżej linii Szlaku.

Wersja mobilna na systemy: Android oraz iOS

Miło nam poinformować, że można już pobierać zapowiadaną wcześniej aplikację mobilną na systemy Android oraz iOS poświęconą zachodniopomorskiemu odcinkowi Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Szlak ten jest pierwszą drogą Jakubową w Polsce, która doczekała się poświęconej sobie aplikacji. Już od setek lat do Santiago de Compostela w Hiszpanii ciągną niezliczone pielgrzymki. Przyczyną, dla której pątnicy z całej Europy decydują się na wyruszenie w długą podróż jest grób św. Jakuba – apostoła, brata św. Jana i męczennika – który według wielowiekowej tradycji miał zostać pochowany w miejscu, w którym dziś wznosi się wspaniała romańska katedra. W ten oto sposób cały Stary Kontynent opleciony został siecią szlaków pielgrzymkowych – dróg św. Jakuba, Camino de Santiago. Wedle słów Goethego, to właśnie one ukształtowały Europę. Aplikacja została opracowana przez Fundację promocji dziedzictwa i tożsamości Pomorza POMERANUS ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasto Szczecin oraz darowizny Agnieszki i Krzysztofa Babskich. Prezentuje ona wszystkie odcinki szlaku znajdujące się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat odwiedzanych miejscowości i znajdujących się w nich zabytków, dane teleadresowe miejsc, w których można zatrzymać się na nocleg oraz posiłek, jak również miejsc, w których podążający szlakiem otrzymają pieczątki do paszportu pielgrzyma.

   

Pobierz aplikację: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aliadoglobal.drogajakubowa

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie, w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej). Jej wersję na system Android można pobrać w sklepie Google Play, natomiast wersja iOS oczekuje obecnie na publikację.

W przyszłości planujemy rozbudować aplikację o kolejne odcinki szlaków Jakubowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym o drogę prowadzącą przez Szczecin w kierunku województwa lubuskiego.

Będziemy bardzo wdzięczni za powiadomienie Państwa czytelników i odbiorców o naszym projekcie.

Info o kursie e-learningowym

Funkcjonowanie szlaków turystycznych, zwłaszcza o charakterze kulturowym stanowić może inspirację dla działalności organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Zapraszamy na kurs e-learningowy, który być może stanie się impulsem do podjęcia takich inicjatyw.

Kurs e-learningowy - świetny dla uczniów, nauczycieli, wolontariuszy, grup społecznych, przedsiębiorców.... polecamy
http://www.re-create.pl/kurs/przedsiebiorczosc.html

Kurs zawiera lekcje w trzech głównych obszarach: znaczenie historii i tradycji w rozwoju Dróg św. Jakuba; otoczenie społeczne Szlaku oraz rozwój małej przedsiębiorczości w obsłudze turystów-pątników.  Z pierwszej ogólnej części kursu użytkownik dowie się m.in. jakie historyczne fakty leżą u podstaw tworzenia Dróg św. Jakuba oraz jakie są praprzyczyny pielgrzymowania i przyczyny obecnego odrodzenia Szlaku.  Druga część kursu skierowana jest przede wszystkim do osób zainteresowanych społecznym włączeniem w obsługę Szlaku, a więc zarówno w zakresie wolontariatu, jak również np. budowania wspólnoty osób zaangażowanych w obsługę Szlaku. Istotnym tematem poruszanym w kursie są ekonomiczne i pozaekonomiczne korzyści dla różnych grup społecznych, wynikające z podjęcia takiej współpracy. Trzecia część skierowana jest do osób, które prowadzą lub zamierzają założyć działalność gospodarczą. Z tej części kursu dowiedzą się, jakie są możliwości rozwijania małego biznesu w oparciu o istniejący Szlak oraz jakie są czynniki sukcesu. Osoby, które myślą o założeniu takiej działalności dowiedzą się, czy jest to opłacalne oraz jaką formę działalności wybrać.  Dodatkowo kurs zawiera także część praktyczną, w której użytkownik może prześledzić przykład konkretnej rodziny, w jaki sposób mogłaby wykorzystać fakt zamieszkiwania na Szlaku, dokonując przy tym kalkulacji opłacalności założenia małego biznesu. Każda część kursu oprócz części teoretycznej zawiera część testową, która pozwoli na samodzielne zweryfikowanie posiadanej wiedzy. 
Realizatorem kursu jest partner projektu RECREate – Uniwersytet Gdański.

Informacja o szkoleniu e-learningowym -  http://www.re-create.pl/kurs/start.html

Profil na FB - https://www.facebook.com/pdsj.pz